CYBERSEC GLOBAL 2020 SPEAKERS

Andrzej Dopierała

Andrzej Dopierała

President, Asseco Data Systems Management Board; Vice President, Asseco Poland Management Board

Responsible for the International Organizations and Security Sector Solutions and Agriculture Insurance Divisions, as well as the Office for Infrastructure Projects and the ICT division. Andrzej Dopierała graduated from the Warsaw University of Technology's Electrical Faculty in 1988, when he obtained a Master of Electrical Engineering degree. He began his professional career in the United States as a service engineer and as a service director at Hogan Technical Services (USA), a company dealing with repairs and maintenance of industrial electronics equipment. From 1989 to 1991 he worked in a Canadian company designing, manufacturing and selling electronic equipment for the mining industry. In 1992-1993 he worked in Bull Poland and Digital Equipment Polska. From January 1994 to February 2006 he worked in HP Polska Sp. z o.o., having served on the following positions: Marketing and Partner Channel Director of HP Polska (January 1994-May 1996), Director of Computer Products Division of HP Polska (May 1996-July 1998) and the President of the Management Board (July 1998 - February 2006). In 2006, he was appointed as the President of the Management Board of Oracle Polska. From June 2006 to November 2007, he was the Director of Oracle Middleware in Central Europe. In the period from September 2013 to June 2016, he served as the Vice-President of the Management Board of Asseco Poland responsible for the Infrastructure Division, the Data Processing Centre and the ICT Department. Since January 4, 2016 he has been the President of the Management Board of Asseco Data Systems - a company established through the consolidation of six Polish companies of the Asseco Group and the Infrastructure Division of Asseco Poland. Since October 1, 2017 he has held the position of the Vice-President of the Management Board of Asseco Poland S.A. Member of the Supervisory Board of CEIT, a.s. The President of the Management Board of ComCERT S.A.